Yarra Magpies Academy 2022 Full Squads

29th April, 2022

Congratulations to those players who have earned their way onto the YJFL’s representative sides.

Squads were selected after initial nominations were given and trials for each age group were held. Following that the coaching teams discussed those trials, playing history and would finalise the squad lists.

YJFL and Collingwood NGA has combined to form the Yarra Magpies Academy (YMA). The YMA will aim to provide the best model for football skill development. Among other things, participants will focus on fundamental skill development, game sense and off-field personal development holistic education such as leadership, nutrition and recovery.

Below you can find the full lists for:

  • U14 Boys & Coaches
  • U14 Girls & Coaches
  • U15 Boys & Coaches
  • U15 Girls & Coaches

 

U14 Boys

# First Name Surname Club
1 Billy Reid Glen Iris
2 Christopher Clough Ivanhoe
3 Finn McCreadie Fitzroy
4 Charles Harris Kew Rovers
5 Lucas Car Banyule
6 Luca Kleeven Preston Bullants
7 Jensen Williams Ivanhoe
8 Harrison Brabender Macleod
9 Jack Baggott Banyule
10 Ashton Stojkovski Parade St Damians
11 Justin Wall Ashburton
12 Alex Parisi Parade St Damians
13 Liam Cullen Canterbury
14 Sam Papas Doncaster
15 Luke Daffey Macleod
16 Harry van der Pligt Surrey Park
18 Jack Stosius Balwyn Greythorn
19 Hudson Lawrence St Marys
20 Zac Henderson Fitzroy
21 Toby Krasna Preston Bullants
22 Ethan Higgins Canterbury
23 Jonathan Borrello Canterbury
24 Rylee Ratkovic St Marys
25 Charlie Anastasopoulos Hawthorn Citizens
26 Matteo Cafiso Bulleen Templestowe
27 Archie McManamny Hawthorn Citizens
28 Louis Lefoe Camberwell
29 Will Hynes Ashburton
30 Nico D’Odorico Bulleen Templestowe
31 Will Collinson Richmond
32 James Devlin Canterbury
33 Matthew Rogers Surrey Park
34 Harvey De Bono Kew Rovers
35 Sam Gayfer Banyule
36 Brook Horsford Camberwell
37 Sage Ristevski Macleod
38 Logan Ross Park Orchards
39 Zac Antonellos Park Orchards
40 Lachie Collins Park Orchards
41 Seb Marsic Hawthorn Citizens
42 Mason Scott-Bommert Warrandyte
43 Matthew Kayrooz St Marys
44 Ben Wilson Hawthorn Citizens
45 Riley Wilton Brunswick
46 Bart Leeton Glen Iris
47 Charlie Robbins Fitzroy
48 Jack Poustie Hawthorn Citizens
49 Tyler Hamilton St Marys
50 Toby Callaghan Hawthorn Citizens
51 Thomas Davidson Kew Rovers
52 Willem Verwoert Hawthorn Citizens
53 Archie Fogarty Ashburton
54 Cristian Athanasopoulos Brunswick
55 Orlando Tsoukas Bulleen Templestowe
56 Sonny Caruso Preston Bullants
57 Matteo Pavone Preston Bullants

Coaches

First Name Surname Position
Vinnie Datolli Head Coach
James Amalfi Assistant Coach
Thomas Amalfi Assistant Coach
Fab Carelli Assistant Coach
Ed

Oliver

Noah

Richards

Dickson

Veneziano

Assistant Coach

Assistant Coach

Assistant Coach

 

U14 Girls

# First Name Surname Club
1 Zara Vitiritti Warrandyte
2 Violet Muleta Templestowe
3 Victoria McKenzie Beverley Hills
4 Jessica Fragomeni Fitzroy
5 Emily Rankin Park Orchards
6 Poppy Dohrman Brunswick
7 Charlotte Crough Hawthorn Citizens
8 Taya McMaster-Smith Banyule
9 Katie Hersom Kew Rovers
10 Lacey Clayton St Marys
11 Leni Lockyer Kew Comets
12 Isabelle Godfrey Kew Comets
13 Zara Littlepage Warrandyte
14 Maya Leonard Aquinas
15 Eden Ferguson Warrandyte
16 Zara Lanigan Kew Rovers
17 Tayah Carafa Templestowe
18 Mia Bosna Park Orchards
19 Emer Heffernan Aquinas
20 Katie Brown Kew Comets
21 Rachel Pereira Kew Comets
22 Harriet Brown Brunswick
23 Pippa Medley Macleod
24 Amy Long Ivanhoe
24 Elizabeth Wotherspoon Canterbury
26 Ava Philpin Kew Rovers
27 Eve Kleynjan Warrandyte
28 Claudia Spargo Camberwell
29 Claudia Dal Pos Ivanhoe
30 Matilda Marshall Ashburton
31 Isla MacLatchy Brunswick
32 Lola Stone Heidelberg
33 Casey Dunell Banyule
34 Roxy Flanagan Fitzroy
35 Zara Veal Warrandyte
36 Isobelle Stokmanis-Hall Hawthorn Citizens
37 Coco Murrihy Richmond
40 Livia Saraceno St Marys
48 Charlotte Anderson Banyule
49 Annabelle Mackintosh Ashburton
50 Molly Phillips Ashburton
52 Emaline Bateman Camberwell

Coaches

First Name Surname Position
Tom Hunter Head Coach
Joey Gaggiano Assistant Coach
Simon Negrelli Assistant Coach
Erin Maclatchy Assistant Coach
Nicole Orr Assistant Coach

 

U15 Boys

# First Name Surname Club
1 Jai Saxena Beverley Hills
2 Harry Kooloos Fitzroy
3 Ethan Arnel St Marys
4 Nash Chandler Beverley Hills
5 Roman Moxon Fitzroy
6 Sam Vass Macleod
7 Degife Romari St Marys
8 Felix Kneipp Fitzroy
9 Ned Tyrell Fitzroy
10 Oliver Polan Beverley Hills
11 Jonathan Pucella Macleod
12 Jamie Guymer Warrandyte
13 Patrick Harmon Ashburton
14 Lachlan Ham Kew Rovers
15 Max Kondogiannis Kew Rovers
16 Josh Siagas Bulleen Templestowe
17 Isaac Dugdale St Marys
18 Sam Allen Glen Iris
19 Billy Stephens Ivanhoe
20 Sebastian Wolff Fitzroy
21 Eddie McCorkell Camberwell
22 Ryan Commanduer St Marys
23 Samuel Grlj Kew Rovers
24 Jack Fennell Richmond
25 Sam Baldwin Beverley Hills
26 Charlie Cleary Banyule
27 Henry Timothee Fitzroy
28 Duncan McKie Fitzroy
29 Aaron Sharkie Kew Rovers
30 Russell Parry Whitehorse Colts
31 Will Katic Kew Comets
32 Flynn McNamara Kew Comets
33 Adam Kandil Beverley Hills
34 Zane Enaty Beverley Hills
35 Jack Stone St Marys
36 Rylan Aminde St Marys
37 Brodie Ibrahim Beverley Hills
38 Phoenix Green Banyule
39 Henry Lake Richmond
40 Riley Hilton Camberwell
41 Lachlan Young Bulleen Templestowe
42 Max Brown St Marys
43 Harry Dixon Ashburton
45 Jack Ison Parkside
46 Mingara Clark Parkside
47 Harrison Hewitt Glen Iris
48 Aidan Stewart Glen Iris
49 Cooper Windebank Macleod
50 Sam Bagnara Ivanhoe
51 Olek Stecki Parkside
52 Mason Harvie Beverley Hills
53 Charlie Sammartino Kew Rovers
55 Tom Eames St Marys
56 James Orton Ashburton
61 Mitchell Harvey St Marys
62 Zac McCarthy Kew Comets
Thomas Doupe Parkside
Benjamin Fergusson Camberwell
Josh Kol Kew Rovers
Ned La Motte Kew Rovers

Coaches

First Name Surname Position
Brett Chandler Head Coach
Nick Vass Assistant Coach
Craig Lake Assistant Coach
Vaughan Cleary Assistant Coach
Tom Beddison Assistant Coach

 

U15 Girls

# First Name Surname Club
1 Marlo Graham Parkside
2 Freya McNiven Boroondara Hawks
3 Evie Mameghan Parkside
4 Phoebe Hargreaves Fitzroy
5 Emma Johnston Glen Iris
6 Charlotte Paonessa Banyule
7 Hannah Deane Boroondara Hawks
8 Emma Bradshaw Ashburton
11 Nina Griffiths Ashburton
12 Ruby Chandler Beverley Hills
13 Alice Jesser Heidelberg
14 Alexandra Carroll Templestowe
15 Olivia Jesser Heidelberg
16 Shakira Harding Beverley Hills
18 Abigail Wallace Northcote
19 Mackenzie Prentice Macleod
20 Lucy Murphy Kew Comets
21 Eliza Chivers Templestowe
22 Megan Orr Fitzroy
23 Kayla Williams Parkside
24 Lola Perini Canterbury
25 Harriet Crock Richmond
26 Chloe Bown Kew Comets
27 Charlee Johnson Kew Comets
28 Skye Emery Glen Iris
29 Allie King Park Orchards
30 Mia Spencer-Jones Park Orchards
31 Jada Stapleton Fitzroy
32 Caitlin O’Brien Preston Bullants
33 Avaa Hishongwa-Gibb Brunswick
34 Sienna Sculli Kew Comets
35 Jassi Denby Kew Comets
36 Tahlia Baldi Bulleen/Templestowe
37 Mia Jones Banyule
38 Ava Radle Park Orchards
39 Hayley Pinner Banyule
40 Gabrielle Cutri Preston Bullants
41 Lucinda Cutri Preston Bullants
42 Jade Williams Fitzroy
43 Isabelle Kounadis Fitzroy
44 Isabell Pearce Ivanhoe
45 Hannah Halliburton Templestowe
49 Isobella Hishongwa-Gibb Brunswick
50 Zara Neuwirth Kew Rovers
51 Ava Hickcox Ashburton
52 Jess Sheard Banyule
59 Hayley Chu Bulleen/Templestowe
Brooke Fergusson Camberwell
Abbey Tyrrell Richmond

Coaches

First Name Surname Position
Penny Cula-Reid Head Coach
Matt Waters Assistant Coach
Joey Gaggiano Assistant Coach
Michael Talbot Assistant Coach
Ellen Buckley Assistant Coach
Michael Wines Assistant Coach