Finals Approvals

10th August, 2017

 

The League has reviewed all Club requests for players to participate in the 2017 Finals Series under Special Consideration and Genuine Shortage Provisions.

 

Special Consideration

The following may participate in all matches of the 2017 Finals Series

Club Player Division
Ashburton Oscar Hunter Under 15 (1)
Beverley Hills Jonathan Zikas Under 13 Green
Beverley Hills Jack Crawford Under 15 (3)
Bundoora Spencer Trapani Under 11 Green
Canterbury Ryder Smith Under 11 Red
Greythorn Tom Silvagni Under 15 (2)
Kew Comets Evie King Under 12 Girls Gold
Kew Rovers Sienna McDonald Under 12 Girls Brown
Kew Rovers Solomon Murray Under 15 (1)
Park Orchards Lexi Jays Under 16 Girls (2)
Warrandyte Harrison Parker Under 11 Green


Genuine Shortage 

The following may participate in matches to bring total team numbers up to 20 players in Boys and Mixed competitions or 18 in Girls competitions

Club Player Division
Ashburton Angus Cutfield Under 12 Black
Ashburton Cameron Tassone Under 12 Black
Ashburton Daniel Martin Under 12 Black
Ashburton Hugh Rayner Under 12 Black
Banyule Flynn Okayli Under 12 Black
Banyule Nicholas Aston Under 12 Black
Beverley Hills Adam Kandil Under 11 Brown
Beverley Hills Brodie Ibrihim Under 11 Brown
Beverley Hills Connor O’Neill Under 11 Brown
Beverley Hills Jai Saxena Under 11 Brown
Beverley Hills Oliver Polan Under 11 Brown
Beverley Hills Tyson Mok Under 11 Brown
Beverley Hills Ashley Louloudakis Under 11 Red
Beverley Hills Joshua Jewel Under 11 Red
Beverley Hills Joshua Pezzimenti Under 11 Red
Beverley Hills Peter Bourke Under 11 Red
Beverley Hills Stephen Allen Under 11 Red
Beverley Hills Torrin Davis Under 11 Red
Bundoora Jordan Barulovski Under 13 Blue
Bundoora Liam Clarke Under 13 Blue
Camberwell Bill Angley Under 13 Gold
Camberwell Gabriel Kennedy Under 13 Gold
Camberwell Jorja Jackson Under 13 Gold
Camberwell Josh Dooley Under 13 Gold
Camberwell Mia Danaher Under 13 Gold
Canterbury Gerard Croagh Under 12 Black
Canterbury Joel Morrissey Under 12 Black
Canterbury Joseph Smith Under 12 Black
Canterbury Joshua Relph Under 12 Black
Canterbury Luke Cariss-Brett Under 12 Black
Fitzroy Joshua Daly Under 11 Black
Fitzroy Oliver Orr Under 11 Black
Fitzroy Roman Moxon Under 11 Black
Glen Iris Ed Strauss Under 12 Brown
Glen Iris Lachlan Fortey Under 12 Brown
Glen Iris Max Bowden Under 12 Brown
Glen Iris Tom Hucker Under 12 Brown
Greythorn Jason Wirth Under 13 Blue
Greythorn Liam Furlong Under 13 Blue
Greythorn Zane Beckter Under 13 Blue
Hawthorn Citizens Josh Scanlon Under 12 Green
Hawthorn Citizens Max Zicman Under 12 Green
Hawthorn Citizens Tommy Reid Under 12 Green
Heidelberg Ethan Scott Under 14 Brown
Heidelberg Jai Bennett Under 14 Brown
Heidelberg Jude Harris Under 14 Brown
Heidelberg Liam Berry Under 14 Brown
Ivanhoe Blake McManus Under 11 Brown
Ivanhoe Jakob Thanos Under 11 Brown
Ivanhoe Jensen Williams Under 11 Brown
Ivanhoe Leo McRobert Under 11 Brown
Ivanhoe Miles Clancy Under 11 Brown
Ivanhoe Nicholas Horne Under 11 Brown
Kew Comets Flynn Hollingsworth Under 11 Gold
Kew Comets Freddy Waters Under 11 Gold
Kew Comets Harry Reynolds Under 11 Gold
Kew Comets Hugo Maccarrone Under 11 Gold
Kew Comets Hugo Stevenson Under 11 Gold
Kew Comets Jack Morley Under 11 Gold
Kew Comets Matt Hand Under 11 Gold
Kew Comets Ed Simpson Under 15 (1)
Kew Comets Luke Caldwell Under 15 (1)
Kew Comets Robbie Beckworth Under 15 (1)
Kew Comets Rory Calvert Under 15 (1)
Park Orchards Archie Leonard Under 11 Gold
Park Orchards Charlie Sizer Under 11 Gold
Park Orchards Felix Kilworth Under 11 Gold
Park Orchards Henry Milton Under 11 Gold
Park Orchards Lucas Hirvonen-Blunt Under 11 Gold
Park Orchards Mason Harvie Under 11 Gold
Park Orchards Bradley Hume Under 13 Green
Park Orchards Bradley Oakes Under 13 Green
Park Orchards David Broadbent Under 13 Green
Park Orchards Fraser King Under 13 Green
Park Orchards Oscar Pollock Under 13 Green
Park Orchards Amelia Rees Under 16 Girls (2)
Park Orchards Emma Matthews Under 16 Girls (2)
Park Orchards Flynn Peters Under 16 Girls (2)
Richmond Blake Parker Under 14 Green
Richmond Ciaran Loel Under 14 Green
Richmond Ewen Kossyvas Under 14 Green
Richmond Jacob Batch Under 14 Green
Richmond Leo Mosley Under 14 Green
Richmond Liam Hanrahan Under 14 Green
Richmond Alexandra Williams Under 14/15 Girls Development
Richmond Alicia Vamvakitis Under 14/15 Girls Development
Richmond Anna Boreham Under 14/15 Girls Development
Richmond Bethany Simpson Under 14/15 Girls Development
Richmond Chloe Waddell Under 14/15 Girls Development
Richmond Jade Frame Under 14/15 Girls Development
Richmond Lucy Robotham Under 14/15 Girls Development
St Marys Ethen Arnell Under 11 Brown
St Marys Lucas Green Under 11 Brown
St Marys Alanah Prendergast Under 14 Girls
St Marys Emmerson Williams Under 14 Girls
St Marys Katie Murphy Under 14 Girls
St Marys Matilda Eames Under 14 Girls
St Marys Michaela Steinke Under 14 Girls
St Marys Harrison Peacock Under 15 (4)
St Marys Jaxon Taylor Under 15 (4)
Surrey Park Abbey Kent Under 16 Girls (2)
Surrey Park Maisarah Wilson Under 16 Girls (2)
Surrey Park Monique Lambert Under 16 Girls (2)
Whitehorse Colts Angus Boakes Colts (4)
Whitehorse Colts Tom Bennett Colts (4)